Historicky jedna z nejdůležitějších siluet minulého století. “Áčkový střih”, jak už vypovídá název, pochází z trojúhelníkové siluety Diorových plisovaných kostýmů a sukní, které “představil světu” v roce 1955 v rámci své jarní kolekce. Tento střih však modernizoval Yves Saint Laurent o tři roky později….
(Pokračování textu…)
Anti-materialistický a minimalistický módní styl, tvořící jistou protiváhu Preppy stylu., považován za předchůdce dnešních hipsterů.
(Pokračování textu…)
Odvozen od francouzského filozofa Jacquesa Derrida – dekonstruktivismus v módě má za cíl ukázat proces výroby oděvu jakoby “zevnitř”…
(Pokračování textu…)
Původně anti-konzumentská kultura, která se vyvinula ze stejnojmenného hudebního žánru. 80. a hlavně 90.léta.
(Pokračování textu…)
Ikonicky print z roku 1966 – poprvé se objevil na šátku, který byl dárkem pro Grace Kelly k bamboo bag.
(Pokračování textu…)
čteno z francouzštiny [ot ku-tjur], znamená “vysoká móda”. Haute je doslova “vysoká” a couture je v překladu “šití” nebo “krejčovství”.
Jedná se oblečení šité na míru (většinou v Paříži, ale taktéž se může vyrábět jiných hlavních městech módy, jako Londýn, Miláno, Tokyo a New York) exkluzivně pro konkrétního zákazníka z těch nejkvalitnějších materiálů a těmi nejzručnějšími švadlenami módních domů. Za rok se vyrobí jen omezené množství kusů a jejich cena se pohybude od stovek tisíc do miliónů.
(Pokračování textu…)
Nekonvenční nebo “jiná” krása. Z francoužštiny volně přeloženo jako “krásně-ošklivá”.
(Pokračování textu…)
Samotný pojem byl vytvořen Sussie Faux, majitelkou londýnského butiku Waredrobe, v 70.letech 20.století. Kapsulová kolekce byla sbírkou několika základních oděvů, které jsou nezávislé na aktuálních módních trendech, jako jsou sukně, kalhoty a kabáty, které mohou být vždy obohaceny o sezónní kousky.
Obecným cílem bylo mít co nejméně multifunkčních kusů oblečení ve skříni na každou příležitost a nezahlcovat šatník zbytečnými položkami. Podle Faux bylo potřeba je 2 páru kalhot, šatů nebo sukně, saka, kabátu, dvou párů bot a dvou kabelek.
(Pokračování textu…)
Mish mash punku, grunge a lolity.
(Pokračování textu…)
Vznikl ve 40.letech jako symbolický styl oblékání pro vyšší a střední-vyšší třídu studentů z prestižních amerických škol v Americe, jakožto nápodoba těch Anglických – kde studenti představovali politickou a společenskou elitu země. Oblekali se ták mladí WASP (White Anglo-Saxon Protestants) se “zdravým životním stylem” původně z kapmusů amerických vysokých škol, které byly součástí Ivy League (sportovní sdružení těch “nej” soukromých vysokých – přípravných škol) :anglicky private preparatory – z toho “preppy”.
(Pokračování textu…)